Стакларскиот занает во Мурано под удар на корона кризата

Светски познатиот италијански производствен комплекс за стакло на островот Мурано, близу Венеција, е пред колапс, коментираат познавачите.Дневниот весник „Ил фато Котидијано” прашува – дали пандемијата на Ковид-19 ќе го зададе последниот удар на оваа традиција? Туристите ги нема, работилниците се затворени, продавниците преполни непродадени предмети…

На островот каде што повеќе од седум столетија, на ист, традиционален начин се произведува стакло и предмети кои се истакнуваат со својата убавина и посебност, ваква сезона не се памети.

Жителите на овој остров во Венецијанската Лагуна, веќе 15 години имаат проблеми. Корона-кризата сега се заканува да го зададе последниот удар на овој вековен занает. Еден од најпознатите мајстори од овој крај, Џанфранко Росето, исто така, не е преголем оптимист.

-Ние лебот го заработуваме благодарение на туристите. Нив ги нема и се плашам дека многу мои колеги ќе одлучат засекогаш да ги затворат работилниците, вели мајстор Росето.

Приказната за стакларите од Мурано започнa 1270 година, кога тогашните големци одлучиле стакларските работилници од Венеција да ги префрлат на островчето. Предметите изработени во занаетските катчиња тука, се препознатливи под заедничкиот назив „Мурано” како еден вид бренд, што е потврда за квалитетот и автентичноста на рачната изработка.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
* * *
Си биле две крави, едната рекла Муууууу, што рекал другата?
- Пу, ми го зема зборот.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на авиоконтролорите
1632.- Роден е англискиот архитект Кристофер...
1728.- Пожар уништи поголем дел од Копенхаген.
1784.- Роден е англискиот државник Хенри Џон...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби