Најстар брачен пар на светот: Заедно имаат 215 години

Хулио Цезар Мора и неговата сопруга Валдрамина Макловија Квинтерос од Еквадор се во брак 79 години и важат за најстарата брачна двојка во светот. Заедно имаат 215 години и со тоа влегоа во Гинисовата книга на рекорди.Хулио има 110 години, а Валдрамина е пет години помлада од него.

Тие се наставници во пензија. Се запознале 1930-тите, на одмор при училиштен распуст затоа што сестрата на Валдрамина била мажена со братучед на Хулио. По седум години, на 7 февруари 1941, се венчале.

-Семејното единство се одржува со љубов, меѓусебно почитување, чесна работа и семејни вредности, ќе рече парот. Хулио и Валдрамина имале пет деца, 11 внуци, 21 правнук и девет праправнуци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби