Клубот на милијардерите во Германија порасна при корона-кризата

„Клубот на супербогатите во Германија“ се зголеми за време на корона-пандемијата, а и нивното богатство е значително поголемо, покажуваат проценките на консултантската куќа ПВЦ и швајцарската банка УБС.И вкупната имотна вредност на милијардерите се зголеми, откако падна на почетокот на пандемијата на 594,9 милијарди долари, до крајот на јули. Така, бројот на овој клуб на милијардери се зголеми од 114 на 119 лица.

Најбогатото семејство во Германија е семејството Рејман, чие богатство се проценува на 32 милијарди евра. На второ место е основачот на Лидл, Дитер Шварц, со околу 30 милијарди евра имот. На трето место се Сузана Клатен и Штефан Квант, кои поседуваат половина од акциите на БМВ, а нивните средства доживеаја пад, поради корона-кризата, за 1,5 милијарди, на 25 милијарди евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби