Пронајдено чоколадо старо 120 години

Службеници од Австралиската национална библиотека пронашле, можеби, една од најстарите кутии со чоколадни плочки и тоа на имотот на австралискиот поет и писател Ендрју Бартон Патерсон.Чоколадната кутија стара 120 години била порачана од британската кралица Викторија. Таа е најдена под кутија со лични документи – исечоци од весници, дневници и песни. „Јужна Африка, 1900 година“ и „Ви посакувам среќна Нова година, Викторија“, пишува на капакот од кутијата до сликата на кралицата, украсен со кралски симболи на Британската Империја.

Официјални лица изјавија дека чоколадите сѐ уште се во добра состојба, иако биле во лимената кутија повеќе од еден век.

Патерсон отпатувал во Јужна Африка во 1899 година, како воен дописник на „Сиднеј морнинг хералд“ заради известување за војната меѓу Велика Британија и Трансвалската Република. Се вратил во Австралија една година подоцна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби