Мириси кои ги излудуваат мачките

Познато е дека мачките имаат многу повеќе рецептори во нивниот нос од луѓето и се почувстители на мириси. Никој не сретнал мачка да бега од мирисот на валеријана или пржена риба, но има мириси кои ги плашат мачките и потоа животното долго време ќе го избегнува местото каде што го сретнало тој мирис.

Лакови, бои, белило, оцетМачката има многу „посебно подрачје“ во носот што ги поврзува мирисните рецептори со рецепторите за храна. Така, нејзиниот чувствителен нос и остар ум, бидејќи немал контакт со некои хемикалии, со ужас ќе реагира на ацетон, оцет…

Зачини

Правот од кој било зачин веднаш влегува во устата… На мачките, ниту сувиот ѓумбир, ни црниот бибер, ниту пак, природната ванила не им се пријатни.

Мирис на чад

Мачката го перцепира чадот многу негативно – намалувањето на нејзината видливост укажува на опасност. На генетско ниво, овие животни се плашат од каков било чад, особено предизвикан од лошите навики на сопствениците. Со секој нов „случај на опасност“, информациите се втиснуваат во гените на мачката. Долго време, сопствениците на мачки што пушат можеби не се ни свесни за ужасот предизвикан од изгорениот задник на нивното милениче во пепелникот…

Кисели овошја

Лимонот е вашиот најмоќен сојузник во борбата за заштита на вашиот кревет. Ако сопственикот забележи дека мачката го претвора тапацирот на неговиот омилен стол во острилка за нокти, сè што му треба е кора од свеж лимон. Триење на мебелот со лимон нема да му наштети на мебелот, но мачето ќе бега од „смрдливото место” на неколку метри. И тука, гените се виновни – мирисните рецептори на „домашните тигри“ не прават разлика меѓу мирисот на лимон, грејпфрут или портокал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби