Пивница претворена во луксузен дом

Објект во Лондон, Англија, во кој некогаш се наоѓал погон за производство на пиво, стана „дом од соништата“. Пивницата е изградена на почетокот на 20. век.Сега, тоа е куќа со пет спални соби, изградена од бетон, црн челик и тула. Идејата е на компанијата „Крис Дајсон“. Зданието е претворено во простор што може да се користи како дом, но и како комерцијален простор на нивоа, со тераса на покривот.

На горниот кат има камена платформа и црни челични скали што водат до покривот. На овој кат се наоѓаат бањата и просторијата што се користат за перење облека. Тука е и кујната со добро осветлување, а има и трпезарија. Под бетонскиот под е поставено подно греење.На првиот кат има три спални и една работна соба, како и две бањи – едната со када. На вториот кат е главната спална соба со тераса за појадување, релаксирање, читање и слично.

Кровната тераса е дизајнирана од Адолфо Харисон. Просторот е украсен со растенија, така да се чувствувате како да сте во прашума. И тука има бања, кујна и – скара за летна забава. Куќата чини 7,25 милиони фунти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби