Милијардерот Јусаку Маезава бара осуммина за пат околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави оглас за осум лица кои ќе му се придружат како први туристи на патот околу Месечината со летало на Спејс-Икс.Тој првично планираше да покани уметници на патувањето кое е закажано за 2023 година.

– Проектот ќе им даде можност на луѓето од целиот свет да се приклучат на ова патување. Ако се гледате себеси како уметник, тогаш сте уметник!, изјави Маезава.

Првата фаза на пријавувањето трае до 14 март.

Маезава е познат по своите колекции на уметнички дела и суперавтомобили, како и по подароците „во готовина“, поради што има најмногу следачи во Јапонија на својот Твитер-профил.

Тој лани почна краткорочна „документарна потрага“ по нова девојка која би му се придружила на патувањето. Но, потоа тој се повлече опишувајќи го потфатот како плод на „измешани чувства“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби