Виена полека ги става во употреба фонтаните и јавните чешми

Со почетокот на пролетта, повеќе од 1.155 јавни фонтани и чешми ќе се активираат во главниот град на Австрија, Виена. Првата фонтана што е пуштена во употреба се наоѓа во центарот на градот – Шварценбергплац. Таа е исполнета со 520.000 литри изворска вода, а ноќе сјае во бои на виножитото.Другите фонтани следователно се ставаат во функција, а на почетокот на април ќе се отворат и фонтаните во парковите и на детските игралишта. Подвижните фонтани, наречени „Брунхилде“, се дел од иницијативата за разладување во градот.

Градот Виена е целосно снабден со изворска вода од Алпите, која стигнува до градот преку подземни водоводни цевки. А пак, гравитационата енергија долж водоводните цевки се користи за производство на електрична енергија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби