Фризер го продаде својот дуќан за еден долар

Пијо Императи, сопственик на фризерски салон што го носи неговото име, ризикувал и ја ангажирал фризерката Кети Мура, веднаш штом завршила занаетчиско средно училиште пред 15 години. Оттогаш работите стигнале дотаму што, Императи ѝ го продаде својот дуќан во Њу Хејвен, Конектикат, САД, за само еден долар.– Таа е добра фризерка, а и добра берберка. И многу е убава… Ѝ го продадов дуќанот за еден долар, за да останеме пријатели. На крајот, се оствари мојот сон – да му ја предадам фризерницата на некој достоен, изјави Императи за весникот „Њу Хевен реџистри“.

Иако Мура ќе му плаќа кирија на Императи, таа сепак, заштеди десетици илјади долари за данокот за купување, а нема да плаќа ни за нова опрема, материјали и нема да бара нови муштерии. Императи (79) сè уште работи во неговиот поранешен салон, но сега само како „надворешен соработник“.

Мура, која сега е искусна работничка, се сеќава дека кога завршила училиште никој не сакал да ја вработи бидејќи немала искуство. Преку пријателка го добила телефонскиот број на Пијо, па така тој и неговата сопруга ја вработиле.

– Сега сме како семејство. Пијо е таков со сите што влегуваат во салонот. Тој сака секој што работи тука да напредува и да стане нешто!, вели Мура за Императи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби