Австриец една година ја криел мртвата мајка поради пензијата

Жител на Австрија повеќе од една година го чувал „мумифицираното“ тело на мајка му во својот дом, за да ѝ ја зема пензијата, наведуваат полициските извештаи.Се верува дека 89-годишната жена, која страдала од деменција, починала уште во јуни минатата година. Нејзиниот 66-годишен син го сместил нејзиното тело во подрумот од нивниот дом, користејќи мраз и завои, но и песок за да го прикрие мирисот.

Полицијата проценува дека на тој начин човекот нелегално добил околу 50.000 евра.

Измамата излезе на виделина дури откако поштенскиот работник кој ја испорачувал пензијата, бил избркан од домот откако побарал да ја види жената. Тоа предизвика истрага, по што осомничениот ја признал вината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби