Истражување: Кучињата можат да поврзуваат зборови со предмети

Истражувачите од Универзитетот „Еотвос Лоранд“ во Будимпешта, Унгарија, ја тестираа теоријата дека она „симпатично“ наведнување на главата кај кучето може да биде поврзано со нивната способност да ги препознаваат имињата на предметите што ги споменувате, особено нивните омилени играчки.Според трудот објавен во научното списание „Animal Cognition”, новото истражување посочува дека „само мал број кучиња можат да ги научат имињата на предметите (играчките) дури по неколку покажувања, додека повеќето кучиња (типично) не го прават тоа“. Тие претпоставуваат дека „наведнувањето на главата е поврзано со обработка на значајни и релевантни гласовни знаци“ и дека кучињата кои можат да поврзат збор со предмет, како што е нивната омилена играчка, ја навалуваат главата почесто од кучињата кои не се способни да го поврзат зборот.

Во истражувањето учествувале 40 кучиња (од расата шкотски овчар), а во текот на три месеци „субјектите“ ги научиле имињата на две играчки.

Научниците ги означиле кучињата кои можат брзо да ги научат имињата на предметите по неколку покажувања како „надарени со зборовите што ги учат“, спроти „типичните“ кучиња. Тоа покажа дека хипотезата на истражувачите е точна. Откако се обиделе да ги научат кучињата да репознаат две играчки, истражувачите заклучиле дека надарените кучиња ги навалуваат главите во 43 отсто случаи, за разлика од типичните кучиња, кои ги навалувале главите два отсто од времето во текот на испитувањата.

Според извештајот, „разликата во однесувањето на кучињата може да е поврзана со слушање значајни зборови и може да биде признак за зголемено внимание“. Може да укажува и на подобри способности за помнење.

Иако истражувањето изгледа ветувачко, научниците се согласуваат околу потребата од проширување на истражувањата и со други раси.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на лицата со хендикеп
1368.- Роден е францускиот крал Шарл VI, кој до...
1800.- Во Врба, кај Блед, е роден Франце...
1808.- Мадрид се предаде на воените сили на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби