Се вакцинираше единствената жителка на малиот грчки остров Кинарос

Мобилна единица на Националната организација за јавно здравје на Грција и покрај силниот ветер стигнала на малиот, оддалечен грчки остров Кинарос за да ја вакцинира единствената жителка на островот, 76- годишната Ирини Кацотурхи, јави дописничката на МИА од Атина.Градоначалникот на соседниот остров Аморгос, Лефтерис Карајску за грчката телевизија ЕРТ откри дека „госпоѓа Рињо“, како што во Грција ја нарекуваат Кацотурхи, пред една седмица изразила желба да се вакцинира.

-Отидовме со поштата, која островот го посетува на 15 дена. Имаше силен ветер, пет – шест бофор, отидовме со докторот и медицинската сестра и ја вакциниравме. Сѐ помина во ред. Мислам дека пораката што единствената жителка ја испраќа од Кинарос, е јасна. Тоа е порака на одговорност кон самите себе и кон општеството, рече Карајску

Во однос на патувањето до Кинарос, градоначалникот објасни дека под нормални услови трае еден и пол час, а сега им биле потребни четири и пол часа за да стигнат, поради силниот ветер и лошото време.

Ирини Кацотурхи родена е на Аморгос, но израснала на Кинарос. Откако се омажила поминала извесно време со сопругот и децата во Австралија, а по враќањето, со нејзиниот сопруг во 2000 се преселиле на Кинарос. По смртта на сопругот во 2013, таа веќе осум години живее сама на островот

Неопходните продукти на островот се носат еднаш седмично од соседниот остров Аморгос.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби