Лажни видеа со сирена предизвикаа вознемиреност во Африка

Откако корисничка на Тик-ток објави видео и тврдеше дека, наводно, видела вистинска сирена на брегот кај Укунда, Кенија, многумина и поверуваа на приказната. На социјалните мрежи се појави извесен страв и паника, па потоа реагираше и полицијата.Извесна Мери Мусиока од Мујзенберг, Јужна Африка, со својата видео снимка собра милиони прегледи, а голем дел од следачите беа убедени дека снимката е веродостојна. Таа потоа објави и ново видео во кое минувачите ја гледаат „сирената“ на брегот.

Друга „инфлуенсерка“ по име „mSkinfluencebymsk“ ѝ се приклучи на приказната, „потврдувајќи“ дека снимката е автентична.

Се разбира, тоа не е веродостојно. По целата ситуација се огласија и кениската и јужноафриканската полиција.

-Полицијата во Мујзенберг нема сознанија за сирени што брановите ги исфрлиле на брегот, соопшти полицијата во Кенија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби