Куче поминало 40 километри во потрага по својот покоен сопственик

Куче во Кина минало речиси 40 километри до својот прв дом и во потрага по поранешниот покоен сопственик.

Бројни корисници на интернет-просторот го споредија верното милениче со кучето Хачико од истоимниот јапонски филм, кое девет години го чека својот сопственик на истото место.

Имено, сопственикот на осумгодишното куче „Големиот Жолтко“ починал, па син му го однел животното дома – далеку од дотогашното живеалиште. Кусо потоа, нивна познаничка го снимила кучето вратено во старото село.

– Можеби тоа не разбира што значи смртта и зошто личноста која најмногу го сакаше веќе не е тука… Не очекував дека приказната за „Жолтко“ ќе стане интернет-хит. Случајно го снимив на видео бидејќи сакам кучиња, вели пријателката.

Синот на сопственикот одлучил кучето да остане во селото. Kучето сега талка по улиците барајќи го својот сопственик и чека со часови пред неговата куќа надевајќи се дека ќе се појави.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби