Робот-шахист му скршил прст на седумгодишен противник

Робот програмиран да игра шах, за време на Отвореното првенство во Москва, му скршил прст на момче противник, јавуваат руски медиуми.

– Роботот-шахист му го скршил прстот на седумгодишното дете, потврди претседателот на Московската шаховска федерација Сергеј Лазарев минатата недела.

Лазарев истакна дека роботот одиграл многу натпревари без инциденти, а игра шах повеќе од 10 години. Немилиот настан, најверојатно, се случил затоа што момчето пребрзо направило потег по роботот.

Според некои од надлежните, се чини, момчето „требало да почека малку“, пред да го направи следниот потег. Потпретседателот на Руската шаховска федерација Сергеј Смагин изјави дека роботот е „апсолутно безбеден“ и дека немилиот настан бил случаен.

Момчето не доживеало поголема траума и по инцидентот со роботот, па можело да ги заврши сите фази на турнирот – во гипс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби