Сѐ повеќе Германци претпочитаат турски донер наместо колбас

До неодамна омилената храна на поголемиот дел од Германците – колбасот наречен „вурст“ претрпе „тежок удар“… Нова анкета покажува дека повеќето луѓе во земјата всушност го претпочитаат турскиот донер, кога станува збор за брза храна, јави ДПА.Истражувањето спроведено од социолошката агенција „YouGov“ покажува дека 45 отсто од испитаниците на возраст над 18 години се одлучуваат за донер, наспроти 37 насто кои сѐ уште претпочитаат „вурст“. Само 15 отсто велат дека не би избрале ниту една од двете намирници, коишто се достапни „на секој агол“ во Германија.

Истражувањето говори и за јасна старосна поделба. Мнозинството од луѓето над 55 години претпочитаат колбас, а 57 насто од лицата на возраст меѓу 18 и 24 години се одлучуваат за донер.

Поголем дел од жените (47 насто) се одлучуваат за донер како омилена брза храна, а мажите пак, сепак, сѐ уште му даваат мала предност на „вурстот“ – 43 наспроти 42 отсто.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби