Од небо во соба: Метеор заврши домот на семејство од Њу Џерси

Едно семејство од Њу Џерси може да се смета за среќно што не било во својот дом кога метеор го урнал покривот и завршил во една од собите.Според соопштението објавено од полицискиот оддел на Хоупвел, „метален предмет за кој се верува дека е метеорит“ удрил во покривот на домот, поминал низ него и таванот и завршил на подот од куќата.

-Му благодарам на Бога што татко ми не беше тука, никој не беше тука, не бевме повредени, вели Сузи Коп инаку сопственичка на домот.

Таа вели дека кога ја нашла карпата, прво мислела дека некој намерно ја фрлил, но откако видела дека истата е мошне топла, сфатила дека станува збор за нешто сосема друго.

По анализата на карпата се верува дека истата е дел од тековниот метеорски дожд наречен Eta Aquariids, настан поврзан со Халеевата комета што е видлив од средината на април до крајот на мај и вообичаено е најинтензивен околу 5ти мај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби