Одговорно еко однесување на пикник - за совршена хармонија меѓу природата и човекот

Брз живот и многу обврски, утеха може да се најде само во прегратките на природата. Да се отиде на пикник има некој рустикален шарм и претставува можност да се поврземе со земјата и да се препуштиме на моментите на блаженство. Но, при вакви собири на отворено, имаме голема одговорност: да се постапува грижливо и да бидеме еко-свесни за животната средина.Се положува ќебето на зелената трева и време е за вкусни закуски. Одговорното однесување на пикник започнува со внимателно планирање. Важно е да се понесат неопходни работи за пикник, како што се прибор за јадење од дома или изработени од дрво, сламки од хартија или нерѓосувачки челик и платнени салфетки. Треба да се каже збогум на пластиката за еднократна употреба и да се прифатат одржливите алтернативи кои не оставаат трага на животната средина. Со правење свесни избори пред да се стапне во светилиштето на природата, се отвора патот за еко-пикник искуство.

Додека се ужива во секој залак од вкусни задоволства, треба да се запомни дека секој залак раскажува приказна. Со избирање локални, органски и сезонски состојки се поддржуваат локалните фармери. Храната е добро да се спакува во мали кујнски кутии за повеќекратна употреба и да се понесат домашни закуски за да се минимизира отпадот.

Честопати компании како Пакомак зад кулисите работат промовирајќи одржливи практики и активности кои имаат за цел подигање на свеста на луѓето за важноста на правилното третирање на отпадот.

Грижата за животната средина е на секој од нас!

Останува фактот дека секогаш треба да се одвои време да се исчисти излетничкиот простор пред да се замине. Убавината на природата лежи во нејзината недопрена величественост и наша должност е да ја зачуваме за да уживаат идните генерации.

Излетите нудат можност да се поврземе со природата и да се ужива во живописни пејзажи. Со почитување на деликатната рамнотежа на екосистемите, стануваме чувари на животната средина, поттикнувајќи хармоничен соживот со природниот свет.

Со внимателно планирање, одржливи избори, управување со отпад и почит кон природата, може да се создаде пикник-искуство кое ќе се усогласи со ритамот на животната средина. Само така може да се ужива во магијата на собири на отворено, без да се доведе во прашање хармонијата на недопрената природа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби