„Тајната соба“ на Микеланџело се отвора за јавноста

Средновековна просторија за којашто се верува дека била и скривалиште на големиот ренесансен уметник Микеланџело, ќе биде отворена за јавноста на 15 ноември, објави вчера Музејот на капелите на Медичи, во Фиренца, Италија.Старата „Тајна соба“ на Микеланџело се наоѓа во внатрешноста на музејот, а ѕидовите се украсени со скици од јаглен на човечки фигури коишто му се припишуваат на славниот сликар. Се вели дека уметникот се засолнил таму во 1530 година, криејќи се од папата Клемент Седми кого го навредил, но се претпоставува, и заплашен од одмаздата на семејството Медичи откако се вратиле од егзил, бидејќи тој ги предал и го поддржал бунтот против нив во Фиренца.

Малата просторија долга 10 метри, широка три метри и висока 2,5 метри, извесно време се користела и за складирање јаглен. Во поново време откриен е при реновирање во 1975 година. Се наоѓа под комплексот на монументалната базилика Сан Лоренцо.

Паоло дал Погето, тогашен директор на Музејот, многу од цртежите пронајдени на ѕидовите му ги припишува на Микеланџело, иако други го оспоруваат тоа.

-Воведовме ограничен број посетители и ограничено време, поради потребата од наизменични интервали на изложување на скиците на ЛЕД-светло со продолжено време за во темнина, велат од музејот.

Од месецов, мали групи од четири лица со водич ќе можат да ја посетуваат ќелијата, и тоа со престој до 15 минути. Влезниците ќе чинат 20 евра по лице, покрај 10-те евра што се наплаќаат за влез во главниот Музеј. До собата се пристапува преку тесни скалила, а бројот на посетители неделно ќе биде ограничен на 100 луѓе.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби