eBay казнет со 3 милиони долари за испраќање пајаци и бубашваби како закани

Компанијата за интернет-трговија, „eBay Inc” ќе треба да плати казна од три милиони долари по обвиненијата за вознемирување од вработени кои испраќале живи пајаци, бубашваби и друга намерно вознемирувачка содржина во домот на брачен пар од Масачусетс (САД), според судските документи објавени вчера.

Одделот за правда го обвини „eBay Inc” и за следење, манипулација на сведоци и попречување на правдата повеќе од три години откако вработените беа кривично гонети во случајот со заплашување кон Дејвид и Ина Штајнер. Седиштето на „eBay Inc” во Калифорнија ја прифати одговорноста за постапките на вработените и склучи договор за одложено гонење што би можело да резултира со отфрлање на обвиненијата против компанијата доколку се во согласност со одредени услови, според Канцеларијата на американското правобранителство во Масачусетс.

Оштетените, всушност, минатото десетлетие издавале свое информативно списание, во облик на блог, каде што ја критикувале компанијата. Дел од вработените во „eBay Inc” потоа се решиле да посегнат по мерката закани кон двојката. Овие пак, потоа го тужеа „eBay Inc” пред Федералниот суд, опишувајќи го тоа однесување како кибернетското следење проследено со вознемирувачки испораки на анонимно испратени пакети, коешто им го нарушило мирот во животот.

Така, се вклучил во „апсолутно ужасно, криминално однесување“, како што рече обвинителот Џош Леви. Според извршниот директор на компанијата, Џејми Јаноне, „погрешно и за осуда“ е однесувањето на вработените во „eBay Inc” во 2019 година.

Кривичната казна од три милиони долари беше максималната можна казна според обвиненијата. Одложениот договор за гонење бара независен надзор кон компанијата три години за да обезбеди нејзино усогласување со условите и Федералниот закон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби