Јапонија со апликација за запознавање го решава проблемот со намалување на населението

Јапонската влада одлучи да ги искористи парите на даночните обврзници за Tapple, апликација за запознавање што спојува луѓе со слични хоби и интереси.Причината за ваквиот потег на владата е што Јапонија се соочува со невиден пад на населението, па затоа задача на населението е да помогне во решавањето на тој проблем.

Токио има најголем процент на никогаш невенчани мажи и жени на возраст под 50 години. Земјата на изгрејсонцето често се поврзува со растечкиот број на луѓе кои живеат сами. Еден од 10 луѓе во Јапонија има 80 години или повеќе, така што таа е земја со најстара популација, а старите луѓе не добиваат потомство.

Со воведување на апликација за запознавање и организирање виртуелни состаноци, владата сака да ги поттикне младите генерации да се запознаваат.

Апликациите за запознавање станаа водечки метод за наоѓање партнер. Со цел да се спречи измама и да се одвратат луѓето кои се веќе во брак, процесот на верификација бара документација од родните градови за да се потврди невенчаниот статус на корисниците.

Истражувањето спроведено во Токио во 2021 година ја истакна популарноста на апликациите за запознавање, при што 14,5 отсто од испитаниците ги избрале. Градот планира да ги користи социјалните медиуми за да ја подигне свеста за прашањата за злоупотреба, а операторите на апликацијата очекуваат позитивно влијание врз индустријата од оваа стратегија за верификација. Корисниците често се регистрираат на повеќе платформи.

Дали апликацијата ќе ги мотивира луѓето да се запознаат или не, останува да видиме. Токио има и најголем процент на 50-годишници кои никогаш не се венчале во споредба со кој било друг град во Јапонија. Тој процент е 32,15 отсто кај мажите и 23,79 отсто кај жените.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби