Холанѓанец собори Гинисов рекорд како пациент кој 40 години живее со донирано срце

Берт Јенсен (57) од Холандија речиси 40 години живее со донирано срце што го доби во болницата Харефилд во Укбриџ, северозападен Лондон, во 1980-тите, со што се запиша во Гинисовата книга на рекорди како пациент кој најдолго живее по трансплантација на срце.Таткото на две деца и пилотот на едрилица рече дека е „чест“ да се достигне рекордната пресвртница, но сепак е благодарен за „неверојатниот подарок“ што го добил од донаторот, пренесува Би-Би-Си.

„Никогаш не можев да замислам дека ќе дојдам толку далеку“, рече Јенсен, додавајќи дека поставил репер за другите кои сега имаат доказ дека е можно долго да се живее со донирано срце.

На новиот рекордер му била дијагностицирана кардиомиопатија, болест која влијае на способноста на срцето да пумпа крв низ телото, кога имал 17 години, откако развил симптоми слични на грип.

Неговата операција беше 107-та трансплантација во болницата Харефилд.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби