Саемот на книга 2024 е повик да ги истражиме непознатите територии на светот и непознатите територии во себе!

Во нашето раздвижено Скопје, темпото на живот ретко е бавно, сепак постои светилиште на мислата и истражувањето што годишно ги повикува љубопитните и вљубениците во пишаниот збор. Саемот на книгата во арената Борис Трајковски, е почитувана институција на книжевната традиција, зборува за непопустливата моќ на пишаниот збор и неговиот капацитет да обедини многу различни луѓе под знамето на знаењето и имагинацијата. Тоа е настан што, од година во година, со нетрпение го очекуваат оние кои го разбираат неговото значење - не само како собир, туку како голема, инклузивна прослава на културата, мудроста и креативноста.И покрај повеќедецениската традиција и денес е дел од нашето општество, недопрен од привлечноста на оваа книжевна конклава. За оние кои никогаш не се осмелиле да влезат низ неговите врати, Саемот на книгата во Скопје може да им изгледа како далечно ехо, царство каде талкаат само страствените читатели и ерудитите. Но, тоа не е точно, оваа перцепција ја побива вистинската суштина на саемот, која е разновидна и опфатна како и самата структура на човештвото. „За секој жанр, за секоја возраст, за секоја категорија луѓе" - ни рекоа од организацијата на Саемот зборувајќи дека поканата е широка и се однесува за секој што сака да ја "нахрани" својата душа.

Ова годишно собрание на читатели не е само настан туку и врска во која се испреплетуваат нишките на нашите индивидуални искуства, интереси и аспирации. Од живописните илустрации на литературата за деца кои ја разгоруваат младата имагинација, до густите текстови на интересни дела кои го предизвикуваат умот. Фикцијата, со своите безброј пејзажи и ликови, нуди бегство и размислување во еднаква мерка, дозволувајќи му на секој посетител да ја пронајде својата приказна во рамките на огромниот банкет на наративи.Оние кои се двоумат, на кои саемот им е само минлива мисла, она што може да биде поттик да се посети Саемот е ова: во границите на овој литературен фестивал лежи потенцијалот за трансформација. Тоа е простор каде што љубопитноста се наградува, каде што тивките зборови зборуваат многу и каде што приказните на светот чекаат да бидат откриени. Тоа е повик да ги истражиме не само непознатите територии на светот, туку и непознатите територии во себе.

Скопскиот саем на книгата со својата прегратка не ги разликува посетителите. Без разлика дали сте дете, ученик, сонувач, трагач или едноставно некој во потрага по момент на мир среде страниците на книгата, тука има место за секого. Во ера каде дигиталните дистракции се постојани, саемот нуди редок одмор, момент за повторно поврзување со тактилната радост на вртење страници, мирисот на хартија и длабоката тишина што доаѓа со потопувањето во туѓите мисли и соништа.

Саемот на книгата во Скопје не е само за книжарите, на издавачите, на редовните читатели туку за секој со искра на љубопитност, жед за знаење или желба да биде дел од заедницата што ја цени моќта на книгите. Во ова засолниште на приказни, секој посетител може да го најде својот наратив, да доживее искуство што е уникатно.

Забележете на календарот од 18—24 април 2024 година, започнува новото поглавје на Саемот на книгата. Нека ова не биде само средба на читатели, туку собирање на умови и души што трагаат да бидат инспирирани, предизвикани и трансформирани. Приказните чекаат. Приказните се читаат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби