Хемингвеј: Попаметните луѓе се понесреќни во животот

Иако починал пред 63 години, Ернест Хемингвеј, познатиот американски писател, раскажувач и новинар, продолжува да ја интригира светската јавност.Имено, и во литературните дела на големиот ум кој си го скратил животот на скоро 62 години, се забележува таа сложена личност. Околу 30 години откако го нарекол својот татко „кукавица“ затоа што се застрелал, и Хемингвеј се самоубил, пукајќи се со ловечка пушка. Неговата сопруга Мери го нашла на прагот од семејната куќа. За тоа пишувале многу стручњаци, но се чини и денес никој не може да го сфати тоа целосно.

Инаку, еден од неговите најпознати цитати е: „Среќата кај интелигентните луѓе е најретката работа што ја знам“.

Со паметните луѓе ништо не може да биде така едноставно. Хемингвеј верувал дека човек со високо ниво на интелигенција гледа на работите сосем поинаку и во никој случај не е рамнодушен кон она што се случува околу него. Американскиот нобеловец наведува барем шест причини зошто интелигентните луѓе се воопшто понесреќни од останатите. Според писателот:

Паметните луѓе анализираат сѐ - премногу; имаат премногу високи очекувања; премногу се самокритични; не им е доволна реалноста; имаат недостаток на длабока комуникација и разбирање и страдаат од психолошки проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби