Започна карневалот во Рио де Жанеиро

Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Карневалот го започна школата за самба „Ренасер“, која за прв пат дефилира со најдобрите самба школи во бразилскиот град, благодарение на добрите изведби минатата година на активностите во втората дивизија.
Оваа година школата одлучи да му оддаде почит на бразилскиот скулптор и сликар Ромеро Брито, кој се смета за икона на светската поп култура.

Публиката од 72.500 привилегирани гледачи, меѓу кои и Џенифер Лопез, пристигнаа на спектаклот на кои тринаесет најдобри школи по самба во две последователни ноќи ќе се борат за најпосакуваната титула „шампион на карневалот“. Победникот ќе биде познат во среда.

Самбодромот, кој е изграден пред 30 години по проект на бразилскиот архитект Оскар Нимаер, неодамна беше реновиран и проширен за дополнителни 12.500 места.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби