Места низ светот кои не му се омилени на локалното население

Кога сте турист во нов град, посетата на познати згради и разни обележја за да се научи нешто околу нивната историја е дел од искуството. Но, за локалното население, често пати тие обележја се извори на фрустрација – дали поради нивната историја или лошата дизајнерска естетика.

1) Статуата на Петар Велики – Москва, РусијаНаправена од 600 тони бакар, челик и бронза, оваа 98 метри висока статуа била нарачана од рускиот политичар Јури Лужков во 1990-тите, за која локалците во интервју за BCC изјавиле дека им е „одвратна“ и дека е „најгрдата статуа на крајот на 20-тиот век“. Цената на нејзиното потенцијално преместување е проценета на 10 милиони долари, па најверојатно нема да биде поместена во скоро време.

2) Empire State Plaza – Албани, ЊујоркКонструкцијата на овој плоштад траела oд 1965 до 1978, при што биле раселени 9000 локалци, а откога бил завршен на луѓето воопшто не им се допаѓал (го нарекувале „кошмарен“) – а истото се случува и ден денес, кога мислењето за него сè уште е поделено.

3) Споменикот на Виктор Емануел II – Рим, ИталијаИзграден во почетокот на 20-тиот век, на овој споменик локалците му дале полно прекари, како „машина за куцање“, “вештачка вилица“, “свадбена торта“ и др. Италијаните го сметаат за преголем и во погрешна боја на мермер, но туристите го обожаваат.

4) Парламентарната зграда – Букурешт, РоманијаРоманскиот диктатор Николае Чаушеску го искористил разорниот земјотрес во 1977 да сруши поголем дел од градот Букурешт за да ја изгради зградата на Парламентот, раселувајќи 40 000 луѓе во тој процес. Секоја зграда во радиус од неколку километри била демолирана и повторно изградена во стил кој се совпаѓа со него, а голем дел од работата бил завршен со присилна работна сила.

Чаушеску бил егзекутиран во 1989, финализирајќи го падот на комунизмот во Источна Европа, но палатата не била комплетирана сè до 1994. Денес, во неа се наоѓа Националниот музеј на современа уметност, а локалците даваат тури споделувајќи ги нивните искуства од времето на бруталното владеење на Чаушеску.

5) Планината Рашмор – Кистон, Јужна ДакотаСкулптурите во оваа планина биле изработувани од 1927 до 1941. Lakota Sious племето ги сметало овие ридишта za свети и дел од нивните приказни, па се противеле на вајањето на планината со ликовите на четирите претседатели на САД кои го оправдувале геноцидот врз нивната популација.

И покрај тоа, ова обележје денес е популарна дестинација – скоро 2.5 милиони луѓе ја посетиле во 2016.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби