Тешко пристапни дестинации кои вреди да се посетат

Бирањето на популарна плажа или град за поминување на одморот е лесно, но некои луѓе се повеќе заинтересирани за дестинации до кои патот е подеднакво возбудлив како и самата дестинација.

1) Островите ГалапагосОвие острови се познати по неверојатниот животински свет, а врз туризмот има одредени рестрикции за да се заштити флората и фауната во регионот. До островите нема поголеми летови, па до нив се стигнува со малечко летало кое полетува од Еквадор.

2) АнтарктикОвој континент е скоро целосно ненаселен и недопрен од луѓето, правејќи го идеален за авантуристички расположените патници. Поголемиот дел од посетителите до тука патуваат со брод од нај јужниот дел на Јужна Америка или Јужна Африка.

3) Велигденско островоДом на мистериозните статуи, Велигденското острово или Рапа Нуи се наоѓа на брегот на Чиле на сред Тихиот океан, а до него се стигнува со долги летови од Чиле, Сантјаго или Тахити.

4) Полуостровот КнојдартЛоциран во Шкотска, овој далечен полуостров е дом на селото Инвери, опкружено со недопрена дивина. Бидејќи до него не се стига со авион, тоа може да се постигне исклучиво со брод или пешки.

5) Островот СтромболиСтромболи (најсеверното Аеолско острово) е дом на еден од трите активни италијански вулкани. Иако вулканот постојано еруптира од 1932-ра, островот е често пати посетуван од планинари и геолози, а до него се стига со брод од Сицилија.

6) Мотуо, ТибетМотуо е единствената област во Кина до која не се стигнува по пат – порано постоел автопат но бил уништен од џунглата. Ова е една од нај изолираните локации во светот, и оние кои сакаат да ја посетат треба тоа да го направат пеш од селото Паи, и за тоа да добијат посебна дозвола.

7) Фарски островиФарските острови се составени од 18 острови во Арктичкиот круг и само два авионски превозници имаат летови до овој карпест и вулкански архипелаг.

8) Заливот НимоЗаливот Нимо лоциран длабоко во дивините на Канада е единственото населено место во таа област. За да се пристигне до него, посетителите мора да закажат специјален лет или да патуваат со хеликоптер или брод.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби