Езерото со „волшебна боја“ опасно за посетителите

Тиркизното езеро кај Новосибирск, кое е сè попопуларно меѓу туристите и „инстаграмџиите“ кои обожаваат селфи фотки, има една мрачна тајна: својата убава боја ја добива од отпадот од околните електрани.Езерото со својата „волшебна боја“ е честа дестинација за инфлуенсерите од цел свет, но таа боја всушност се добива од калциум-хлоридот и други метални оксиди од отпадот.

Руската енергетска компанија што управува со објектите, упати повик – луѓето да не се приближуваат до водата. Една корисничка на Инстаграм, откако дознала за ова, објави фотографија од себе на брегот на езерото, со натпис: „Не е Чернобил, но сепак, е опасно.”Лео Алексеј, кој покрена своја Инстаграм-страница, за Би-Би-Си вели дека го посетил езерото четири пати, но не влегол во водата, туку само „стоел до неа и гледал”.

– Не е препорачливо да се допира ​​водата бидејќи може да предизвика алергија, изјави тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби