Москва на листата најпосетувани светски престолнини

Москва се наоѓа на седмото место меѓу европските главни градови во однос на бројот хотели од највисока категорија и е меѓу првите 20 во светската класификација по тој показател, објави momondo.ru, повикувајќи се на меѓународни стручни анализи.На листата престолнини што предизвикуваат најголем интерес кај туристите, пак, Москва е на 31. место во светски рамки, а на 19. место во Европа. Водечката тројка ја сочинуваат Лондон, Париз и Амстердам.

Цена за ноќевање во хотел во Москва е 5.000 рубљи (71 евра), што го сместува градот во средината на педесетте најдостапни, во смисла – евтини.Главните градови на Монако, Бахамските Острови и Сејшелите, Израел и Маврициус се најскапите за ноќевање – 196 евра до 379 евра. Најевтиното место за престој се хотелите во престолнините на Лаос, Казахстан, Камбоџа, Турција и Индонезија. Ноќевање тука ќе ве чини од 34 евра до 50 евра.

Ноќ во московски хотел со пет ѕвезди чини просечно 9.250 рубљи (131 евро). Најскапо во Европа ќе си поминете во Осло, Копенхаген, Париз и Берн: од 283 до 340 евра на ден. Во Монако ноќевање во хотел со пет ѕвезди чини 566 евра. Евтин, а удобен престој ќе најдете во престолнините на Турција, Малезија, Венецуела, Тунис и Индија – од 70 до 105 евраПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отворил Мујо аптека. Го замолил едпаш Хасо да го замепи. Кога се вратил го прашал дали доагал некој.
"Дојде Суљо, го болеше глава."
"И што му даде?"
"Аспприн."
"Добро, дојде...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети...
1517.- Војската на турскиот султан Селим Први во...
1561.- Роден е Франсис Бекон, англиски филозоф,...
1666.- Умре индискиот цар Шах Џехан од...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби