Што сè е нелегално да правите во Венеција?

На 19-ти јули полицијата во Венеција казнила пар туристи од Берлин со глоба од €950 и од нив било побарано да го напуштат градот, а причината за тоа била што вареле кафе на преносна рингла на скалилата на историскиот мост Риалто.

Во овој град се забранети сите јавни пикници, т.е луѓето не смеат да јадат или пијат додека седат на некои локации како плоштадот Св. Марко или мостот Риалто.

Еве што сè е нелегално да правите во Венеција:

1) Седење на плоштадот Свети Марко

На овој плоштад е забрането да се седи, освен во кафулињата или рестораните. Казната за тоа изнесува €200, а есента 2018-та било предложено таа да се зголеми на €500, но тој закон сè уште не е усвоен.

2) Хранење на гулабите на плоштадот Св. МаркоОва станало незаконско во 2008-ма, а причината за тоа е што изметот на птиците е киселкаст и може да ги оштети мозаиците во историските згради околу плоштадот. Оваа забрана важи и за јавните површини во градот, т.е на сите плоштади и канали. Казната доколку ве фатат во тоа изнесува помеѓу €50 и€200

3) Скокање или пливање во каналите

Доколку тоа го направите, ќе се соочите со казна од €450.

4) Ставање катанци на мостовите и други знаменитости

Оваа забрана е донесена во 2016-та, а казната тогаш изнесувала шокантни €3000. Сега таа е намалена на €100.

5) Шетање делумно гол или со костим за капење во јавност

Без разлика колку е топло во лето, мажите и жените кои шетаат без маици или кои носат костими за капење во јавност можат да бидат казнети €200.

6) Возење или туркање на велосипед во градот.

Само на локалните жители и на децата до 8 годишна возраст им е дозволено да возат велосипед во Венеција, а доколку ве фатат да го туркате казната изнесува €100.

Покрај полицијата, низ градот се шетаат т.н „ангели на пристојност“, кои ги набљудуваат туристите на најпосетените места, кои иако не можат да ги казнат или да ги избркаат од градот, можат да ја контактираат полицијата која тоа може да го направи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле две шајки и играле кошарка. Дошол чеканот и ги забил.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од 09.08.2022 до 20.08.2022 на патниот правец раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238 поради изведување градежни работи (асфалтирање) сообраќајот ќе биде во прекин...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби