Напуштени локации низ светот кои можат да ги посетат туристи

Постои некоја чудна спектакуларност кај напуштените места кои веќе не се под влијание на човечките фактори – од напуштени руски градби до разни храмови, еве неколку такви локации низ светот:

1) Pyramiden, ШвалбардPyramiden е напуштена руска база во норвешкиот Арктик на островот Швалбард, која туристите можат да ја посетат преку разни тури.

2) Централна железничка станица, МичигенОваа железничка станица во Мичиген, Детроит, е висока 18 спрата и е сведоштво на минатите времиња кога патувањето со воз доминирало.

3) Езерото Резиа, ИталијаРегионот Јужен Тирол во Италија се наоѓа блиску до границата со Австрија, каде од езерото Резиа се издигнува кула која е дел од остатоците на потопеното напуштено село.

4) Тунелот на љубовта, УкраинаПод ова име е познат напуштениот дел од индустриска железничка пруга близу Клеван, Украина, кој е обраснат со дрвја и зеленило во пролетните и летни месеци. При тоа се креира романтичен тунел каде полно парови се фотографираат.

5) Станица Канфранк, ШпанијаOваа напуштена железничка станица е лоцирана близу границата со Франција, а датира од 1928-ма кога била една од најголемите во Европа. Нацистите за време на Втората светска војна ја користеле за да шверцуваат злато, а преку неа патувале и шпионите кои се приклучувале на анти-нацистичкиот отпор.

6) Балестрино, ИталијаБалестрино е село напуштено во 1950-тите откако било погодено од неколку земјотреси.

7) Анкор Ват, КамбоџаОвој комплекс храмови мора да се види да се поверува, а за да се истражи целиот потребни се неколку денови.

8) Затворот Мекнес Кара, МорокоОвој напуштен затвор бил изграден во 18-тиот век од Мулај Исмаил, кој се смета за еден од најсуровите поранешни владетели на африканскава нација. Затворениците биле затворани во подземјето, што значи дека помалку или повеќе биле фрлани во дупки од кои повеќето никогаш не ни излегле.

9) Гробишта на автомобили Киркомос, ШведскаОвој напуштен отпад на автомобили во јужна Шведска е полн со зарѓани автомобили на кои во потоплите месеци е израснато зеленило и се покриени со мов – што допринесува за спектакуларниот ефект на напуштеност.

10) Тунелот Броквил, Онтарио, КанадаКомплетиран во 1860-та, овој железнички тунел веќе не се користи и е претворен во парк низ кој што можат да се шетаат посетители.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
– Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби