Најмагичните божиќни локации низ светот

Божиќ низ светот се прославува со многу пеење, топло чоколадо, декорации и слично, па самите прослави добиваат еден вид на уметничка форма.

Во прилог следат шест локации низ светот каде што божиќната прослава е нешто што долго време ќе ви остане во сеќавањето.

1) Бад Рагац, ШвајцаријаОвој швајцарски град божиќната сезона ја започнува кон крајот на ноември со церемонијален „Фестивал на светлината“, осветлувајќи го дрвото високо 40 метри – наводно највисокото живо божиќно дрво во Европа. Други настани вклучуваат божиќни пазари, концерти, забави и слично.

2) Орхус, ДанскаВториот по големина град во Данска, Орхус, е вистински „божиќен сон“. Тој се украсува со стотици светла, на божиќниот пазар се продаваат дански специјалитети и целиот град е прекриен со божиќни дрва.

3) Колмар, ФранцијаЗа ова селце блиску до границата со Германија се вели дека го инспирирало градот од кој потекнува убавицата од приказната „Убавицата и Ѕверот“.

4) Ротенберг, Германија

Ова гратче со средновекоен изглед порано било втор по големина град во Германија, а за време на божиќните празници посетителите можат да уживаат во варено вино, колбаси на скара, печени костени или пржено тесто. Божиќниот пазар секоја година се отвара со „јавачите на Ротенберг“, јавачи на коњи за кои се верува дека се носачи на добри вести.

5) Бренсон, МисуриБренсон е познат и како „градот на божиќните дрва“ во САД. Секоја божиќна сезона тука се палат над 6.5 милиони светилки, се поставуваат над 1000 божиќни дрва, се одржуваат разни паради, фестивали и сл.

6) Кобург, ГерманијаРодното место на принцот Алберт (мажот на кралицата Викторија) – кој наводно кај англичаните го вовел божиќното дрво и други германски празнични обичаи – е баварскиот град Кобург.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
е собрале на состанок сите човечки органи за да решат кој е главен.
- Јас треба да бидам главен - рекол мозокот.
- Јас раководам со целиот организам и без мене ништо нема да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на населението
1533.- Папата Клемент Седми му се закани на...
1804.- Поранешниот претседател на САД Арон Бер...
1807.- Во Њујорк, по реката Хадсон, заплови...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби