Дестинации кои вреди да ги посетите пред да исчезнат засекогаш

Земјата е дом на неверојатно убави природни места, но поради климатските промени и човечката негрижа, некои од нив се во опасност да исчезнат во наредните 100 години, па дури и порано. Еве некои од нив:

1) Сејшелските островиСејшелските острови, популарната дестинација на многумина (особено за поминување на медениот месец), се лоцирани во Индискиот океан до брегот на Мадагаскар, а исчезнуваат поради ерозијата на плажите и се во опасност комплетно да исчезнат во наредните 50 до 100 години.

2) Националниот глечерски парк на МонтанаБројот на глечерите во овој национален парк е намален од 150 на помалку од 25, а за 15-тина години може да нема ниту еден.

3) Шумите во МадагаскарПоради нивното разретчување, тие се веќе намалени за 90%, а се предвидува дека ќе постојат уште само 35 години поради многубројните пожари и масовното сечење.

4) ВенецијаВенеција тоне со години и не покажува знаци на сопирање, а сè посериозните поплави последните години исто така допринесуваат во исчезнувањето на овој „град на канали“.

5) Мртвото мореВо последните декади исчезната е околу една третина од Мртвото море кое е граница помеѓу Јордан и Израел, а се намалува за околу 1 метар годишно. Сè додека околните земји продолжуваат да ја користат водата од реката Јордан (единствениот извор на вода за Мртвото море), него може комплетно да го снема во блиската иднина.

6) Таџ МахалТаџ Махал е една од најиконските градби во светот, но некои експерти се загрижени дека би можел да се сруши поради ерозија и загадувањето.

7) Дрвјата ЏошуаОвие дрвја кои растат во пустината Мохаве во Калифорнија се уникатно, но за жал поради големите суши тие може комплетно да исчезнат до 2070-та.

8) Египетските пирамидиЕгипетските пирамиди и Големата Сфинга се соочени со ерозија од загадувањето, а подземните води и канализацијата и ослабуваат плочите на кои што се поставени, што еден ден може да доведе до нивен комплетен колапс.

9) Малдиви

Малдивите, кои се лоцирани во Индискиот океан, бавно тонат поради климатските промени. Научниците предвидуваат дека во следните 100 години тие може целосно да потонат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби