Патувања со воз кои секој би требало барем еднаш да ги искуси во животот

Сè повеќе луѓе решаваат да патуваат со воз, од еколошки причини, но и поради фактот што за време на патувањето може да се ужива во прекрасните предели низ кои поминува железницата.

Еве неколку патувања со воз кои секој би требало барем еднаш да ги искуси во животот и колку траат во просек:

1) The California Zephyr, САД, 51 час


Не постои подобар начин да се види срцето на Америка од California Zephyr, пруга која се искачува по Карпестите (Rocky) планини и Сиера Невада, пред да се спушти кон Пацифичкиот брег.

2) The Canadian, Канада, 86 часа

Патниците на Canadian поминуваат 4 дена гледајќи ги златните преријски полиња и останатите прекрасни пејсажи на патот од Торонто до Ванкувер.

3) Palace on Wheels (Палата на тркала), Индија, 7 ноќи и 8 дена

„Палатата на тркала“ е луксузен ресорт во воз (во кој има и спа), кој патниците ги носи покрај храмовите во Индија, тврдини и Таџ Махал.

4) The Train to the Clouds (воз до облаците), Аргентина, 15 часа

Овој воз ги следи цик-цак шините преку Андите на патот од Салта, па сè до границата со Чиле, а се работи за една од највисоките железници во светот.

5) The Shongololo Express, 12-15 дена

The Shongololo Express вклучува станици во резерватите на див живот и пазарите низ Боцвана, Мозамбик, Намибиа, Јужна Африка, Свазиленд, Замбија и Зимбабве.

6) Транс-Сибирска железница, Русија, 14 дена

Транс-Сибирската железница нуди 14-дневна екскурзија низ Русија, од Владивосток до Москва, а поминува покрај Бајкалското езеро, најдлабокото езеро на Земјата.

7) The Orient Express, Обединето Кралство, Италија и др., 2 дена

Еден век стариот Orient Express ги транспортира патниците во златното доба на патувањата со воз, а нуди вечера со 4 порции и гламур. Патувањето од Лондон до Венеција трае 2 дена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби