Турските хотели без „шведска маса“

Хотелите во Турција кои добија здравствени сертификати, ќе започнат да се отвораат до крајот на мај, рече министерот за туризам и култура Мехмет Ерсој, истакнувајќи дека нема да има вклучена „шведска маса“.Хотелите ќе бидат принудени да работат со половина од капацитетот на своите соби. Ако хотелот има 500 соби, на пример, туристите ќе бидат сместени само во 250 од нив.

Туристите како алтернатива за „шведската маса“ ќе добијат сеопфатно мени и услуги по порачка. За да се исполни потребното растојание, ќе се намали бројот на масите во рестораните. Предвидено е дека за хигиенски цели вакви мерки ќе бидат воведени во сите ресторани, кафулиња и установи за одмор.

Физичкото растојание на плажа е сè уште задолжително, со што се намалува бројот на лежалки. Персоналот во хотелите ќе помине дневно на преглед и ќе носи маски, нараквици и специјална заштитна облека.

Од хотелите со „здравствен сертификат“ се бара да обезбедат 24-часовна должност на повик на квалификуван медицински персонал. Почетокот на странскиот туризам во земјата може да се очекува до крајот на август.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби