Некогаш и сега: 5 светски познати локации кои изгледаат поинаку од порано

Едни од најпознатите светски локации, низ годините значително го имаат променето изгледот поради разни причини – климатските промени, ерозија, старост, премногу туристи и сл.

Еве колку драматично се промениле некои од нив:

1) Таџ Махал, ИндијаТаџ Махал бил изграден помеѓу 1631-ва и 1648-ма, во сеќавање на омилената жена на императорот Шах Џахан. Некогаш со сјајна бела боја, денес тој го има изгубено сјајот и има кафено-зеленкаста боја благодарeние на загадувањето и органските материи од инсектите.

2) Планината Килиманџаро, ТанзанијаСнежните глечери на најголемата планина во Африка исчезнуваат – едниот изгубил 5 метри дебелина во периодот помеѓу 2000/2009, а останатите многу бргу се топат. Експертите предвидуваат дека северните глечери на Килиманџаро би можеле комплетно да исчезнат до 2030-та

3) Националниот парк на глечерите, САД

Глечерите во овој национален парк се топат со сериозна брзина – некои од нив се намалени за 85% во последните 50 години, а двата најголеми глечери би можеле да станат неактивни до 2030-та. Тоа значи дека кога мразот ќе се истопи ќе се формираат подлабоки езера, кои ќе имаат огромно влијание на екосистемот во паркот.

4) Мртво Море, Јордан и ИзраелВисоката концентрација на сол во Мртвото Море значи дека луѓето можат природно да „пловат“ во него, т.е да се одржуваат на неговата површина.

Денес, неговата површина се намалува за околу 1 метар годишно, а поради сè поголемите температури, многу помалку вода влегува во него од реката Јордан, поради наводнувањето.

Пред околу 50 години неговата површина изнесувала околу 1000 квадратни километри, а денес таа е 670 квадратни километри.

5) Пештерата Ласко, ФранцијаПосетителите на преисториската пештера во Ласко, Франција, предизвикале непоправлива штета на околу 600-те пештерски цртежи. Таа била откриена од тинејџери во 1940-та, а за јавноста била отворена во 1948-ма. Но, годините влажност од телесната топлина на посетителите и јаглерод диоксидот издишуван од нив, ги уништиле цртежите во неа.

Таа сега е затворена за јавноста, а туристите можат да видат нејзина детална реплика во центарот за посетители во близина на пештерата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби