Африка како егзотична туристичка дестинација

Африка, според многумина, е најфасцинантниот континент на планетата. Секоја држава има своја уникатна култура, живописни градови, пајзажи… Следува список на пет земји што вреди да се посетат.

СејшелиОвие острови, кои се наоѓаат во Индискиот Океан, важат за една од најживописните дестинации во светот. Прошарени со прекрасни плажи, планини и бујни дождовни шуми, Сејшелите се, исто така, дом на уникатна фауна и флора. На најголемиот остров Мае може да најдете и многу луксузни одморалишта, барови и ресторани.

МарокоБогатото природно и историско-културно наследство го прави Мароко една од најпопуларните туристички дестинации во северозападна Африка, но и во светот.

Република Јужна Африка

Сместена на најјужниот крај на Африка, Јужна Африка е совршена за секој што бара авантура во природа. Националните паркови, резерватите за рекреација, националните јадења, како и живите, раздвижени градови ќе направат човек да посака никогаш да не ја напушти оваа земја.

НамибијаОваа држава во јужниот дел од континентот е уште една убава африканска земја исполнета со диви пејзажи. Повеќето туристи ја посетуваат Намибија поради прекрасните предели и неоткриените скапоцени камења што чекаат да бидат најдени.

КенијаСафарито, можноста да се видат толку многу диви животни одблизу, како и пејзажите и етнојазичната разноликост, носат милиони туристи од целиот свет во оваа источноафриканска држава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што се случува кога две плавуши трчаат една кон друга?
- Се крши огледалото.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1799 - Умре Пјер - Огистен Карон де Бомарше,...
1800.- Умре рускиот генералисимус Александар...
1803.- Велика Британија и објави војна на...
1804.- Наполеон Бонапарта се прогласи за цар на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби