Саудиска Арабија гради луксузно песочно одморалиште

Саудиска Арабија претстави проект за изградба на луксузно одморалиште што ќе биде сместено среде природниот песочен резерват Шараан во пустината Ал-Ула.Одморалиштето, исто така наречено Шараан, е дизајнирано од францускиот архитект Жан Нувел. Првите објавени слики ги прикажуваат елегантните и пространи дворови на одморалиштето однадвор, наспроти неговата богата, но интимна внатрешност. Изгледот на одморалиштето е делумно инспириран од Ал-Хиџр – археолошкото наоѓалиште под заштита на УНЕСКО, што неодамна беше отворено за јавноста.

Нувел посочува дека на овој начин сака да придонесе за зачувување на „овој древен пејзаж“ на саудиската пустина.

– Ал-Ула е музеј. Секоја вдлабнатина и испакнатост, секое зрно песок и карпа… Секое геолошко и археолошко место го заслужува секое внимание и подробно проучување. Од огромно значење е да се задржи целата препознатливост и привлечност на пустината, изјави архитектот за „Дезен“.Одморалиштето Шараан ќе биде отворено за посетители до 2023 година и ќе има 40 апартмани за гости и три вили. Развојот на проектот целосно ќе го надгледува Нувел, заедно со Кралската комисија за пустината Ал-Ула, составена 2017 година, за да помогне во развојот и унапредувањето на ова подрачје.

Овој проект е дел од пошироките напори на Саудиска Арабија да се претстави како меѓународна туристичка дестинација, заради стопанството и националниот идентитет на земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби