Подземјето на Колосеумот во Рим првпат достапно за туристи

Граѓаните на Рим и посетителите наскоро ќе можат да го посетат подземјето на познатиот Колосеум. Тоа ќе биде отворено за јавноста по првпат откако е изградено, пишува „Си-Ен-Ен травел“.Сите заинтересирани ќе може да прошетаат низ ходниците и да го видат просторот каде што престојувале гладијаторите и животните пред да влезат во арената.

Хипогеумот тогаш го осветлувале свеќи, но поради оштетеноста на самиот терен, сончевата светлина сега допира до него.

Подготовките за свеченото отворање траат од 2011 година. Дел од подземјето беше отворено 2016 година, а во 2018 година почна големо реновирање. Зафатите беа накратко стопирани во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот и беа завршени во текот на првата половина на оваа година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби