Како да се избегне стрес при патување?

Патувањето предизвикува стрес, особено кај луѓето кои ретко одат на одмор или по друга потреба во странство.Како што пишува „Дејли експрес“, за да се избегнат непредвидени ситуации за време на патувањето, се препорачува планирање однапред – изберете ја насоката, маршрута, хотел, возило, купете ја и подгответе ја потребната облека за местото и сезоната, пред патувањето.

Ако се патува со авион, подобро е да се користат директни летови за да се избегнат проблеми и долго чекање за трансфери, сметаат експертите. И, се разбира, треба однапред да ги проучите правилата за влез во земјата во којашто патувате, на пример – за тоа дали ви е потребен сертификат за вакцинација или негативен ПЦР-тест.

Кога патувате, не занемарувајте го осигурувањето. Тоа ќе Ве заштити во случај на сообраќајни незгоди, непредвидени медицински трошоци, губење багаж или кражба на документи.

А, за да се отстранат можните кибер-закани, стручњаците препорачуваат секогаш да се купува привремена СИМ-картичка и да се користи мобилен интернет. Јавните wifi мрежи се небезбедни затоа што се бесплатни и се најпристапни за хакери и измами.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби