Езерото Натрон – едно од најморничавите места во светот

Едно од најморничавите места во светот, но истовремено и чудно шармантно катче е езерото Натрон во африканската држава Танзанија.Водата од реките се влева во езерото, но може „да избега“ само со испарување. Како резултат на тоа, тоа е многу богато со талог. За разлика од другите солени езера, како Мртвото Море и Големото Солено Езеро во Јута, езерото Натрон е и доста алкално поради високите нивоа на натриум-карбонат (сода пепел) и натриум-бикарбонат (сода бикарбона), со Ph вредност до 12 – слично како амонијакот. Температурата на водата може да достигне и до 60 Целзиусови степени.

Имајќи на ум дека натриум-карбонат и топла вода се користат за отстранување на месото од коските, јасно е дека езерото не е погодно за туризам.

Тука можат да преживеат само неколку видови – главно микроорганизми прилагодени за екстремни услови и оние што се хранат со нив. А за оние од повисоката скала на синџирот на исхрана, многумина ќе речат, небаре „се претвориле во камен“… Сликите од птиците и од лилјаците се на фотографот-авантурист Ник Брант.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби