Јапонија нуди пари за иселување од Токио

Јапонија е подготвена да им плаќа на семејства со деца кои имаат намера да се иселат од пренаселениот град Токио, според новата програма којашто нуди милион јени (околу 7.110 евра) по дете за помош.Властите им плаќаат на луѓето поради загриженоста дека населението и стопанството на земјата стануваат премногу концентрирани во главниот град. Бројките покажуваат дека 28 отсто од Јапонците (или 35 милиони луѓе) живеат во Токио и околните области. Жителите кои живеат во 23-те делови на Токио, како и оние од околните општини, ќе можат да се пријават за пари за преселба.

Парите се исплаќаат на семејствата кои имаат деца под 18 години, под услов тие веќе да одат во средно училиште.

Ова не е прв пат земјата да се обиде да ги натера жителите да го напуштат главниот град, но досега тоа не беше со голем успех.

Заедно со загриженоста за економијата, јапонските власти укажуваат и на ублажувањето на опасноста по земјотрес. Во 2019 година, јапонската Агенција за истражувања на земјотреси соопшти дека има 47 отсто шанси Токио да биде погоден од земјотрес следните 30 години.

Во октомври минатата година, земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Токио, предизвикувајќи нишање на зградите, прекин на јавниот превоз и спорадични прекини на електричната енергија. За среќа, немаше жртви. Земјотресите не се невообичаени во Јапонија бидејќи земјата се наоѓа на тихоокеанскиот „Огнен прстен“ – една од сеизмички најактивните области во светот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби