Кинези нелегално ископале „поголема дупка“ во Кинескиот ѕид

Работници незаконски направиле „поголема дупка“ во Кинескиот ѕид, со проширување на веќе постоечка шуплина, за да можат со нивниот багер да минат низ неа.Дел од Кинескиот ѕид во средишната провинција Шанши е тешко оштетен од „градежни работници“ кои се обиделе да си ја олеснат работата со багерот. Така, две лица - маж (38) и жена (55), кои копале во близина на ѕидот се приведени. Истрагата е во тек.

Според првичните наводи, двајцата осомничени предизвикале „неповратна штета на интегритетот на Кинескиот ѕид на Минг и безбедноста на културното наследство“. Полицискиот извештај вели и дека тие просто сакале да си го скратат патот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби