При прошетка во природа, Норвежанец открил древни златни предмети

При прошетка во природа по препорака на својот лекар, Норвежанец наишол на најголемото богатство откриено во земјата последниве сто години.

Ерленд Боре (51) сериозно го сфатил советот дека, поради своето здравје, мора повеќе да се движи, па излегол на препорачаната прошетка во близина на градот Стевенгер во југозападна Норвешка, но со детектор за метал во рацете. Тој сепак не ни помислувал дека ќе најде златници од пред 1.500 години - ерата на Големата преселба на народите.- Додека пешачев на (островот, општината, б.п.) Ренесој, детекторот за метал почна да прави бучава... А, најпрво мислев дека се работи за „чоколадни парички“. Беше сосем неверојатно!, рече Боре.

Тој ископал девет златни приврзоци во облик на монети и 10 златни монистра коишто некогаш биле дел од луксузен ѓердан и три прстени, а вкупната тежина на богатството е нешто повеќе од 100 грама. Норвежанецот веднаш стапил во контакт со Универзитетот во Стевенгер и археолози кои потоа ја продолжиле потрагата.

Според стручњаците, таквите раскошни ѓердани носеле големците во доцната антика и раниот среден век.

Норвежанецот нема да може да го задржи богатството. Имено, според норвешкиот Закон, сите историски предмети постари од 1537 година и монетите изработени пред 1650. се сметаат за државна сопственост и од пронаоѓачот се бара да ги предаде на властите. Инаку, слично откритие последен пат во Норвешка се случило во 19 век.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби