Колумбија ќе извлекува предмети од потонат брод, вредни милијарди долари

Владата на Колумбија денеска објави дека ќе се обиде да извади на површина предмети и остатоци од потонатиот брод „Сан Хозе“ со вредност еднаква на неколку милијарди евра. Пловилото потонало по поморска битка кај градот Картагена на карипскиот брег во 1708 година.

Колумбискиот министер за култура, Хуан Давид Кореа рече дека првите обиди за извлекување на предметите се предвидени за во април и мај, во зависност од временските услови во Карипското Море. Врз основа на досегашното истражување, се проценува дека потонатиот брод содржи околу 11 милиони златни и сребрени монети, смарагди и многу други вредни предмети од тогашните шпански колонии.

- Ова е археолошко богатство, а не закопано богатство. Ова е можност да станеме земја од првите редови на подводните археолошки истражувања, изјави Кореа по средбата со претседателот Густаво Петра.

Кореа додаде дека сите предмети извлечени од остатоците ќе бидат префрлени на брод на морнарицата за натамошна анализа. Меѓу предметите се пронајдени и бронзени топови, ќерамички и порцелански вазни и оружје.

Потонатиот брод е најден 2015 година со помош на меѓународен тим стручњаци, а точното место на наоѓалиштето е државна тајна.

Во 2018 година, колумбиската Влада се откажа од плановите за извлекување на остатоците поради правен спор со приватна компанија којашто тврдеше дека има ексклузивни права за тоа извлекување, врз основа на договор од 1980-тите со тогашните власти. УНЕСКО во меѓувреме испрати писмо до Владата на Колумбија каде што се изразува загриженост дека извлекувањето на богатството заради продажба, наместо за истражување на неговата историска вредност, ќе предизвика неповратно губење значајно наследство.

Колумбија не е потписничка на Конвенцијата на ОН за правото на морето, со што би се подложила на меѓународните стандарди.

Бродот беше предмет и на меѓународен спор меѓу САД, Колумбија и Шпанија околу тоа која земја ги поседува правата над потонатото богатство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби