Мапа на гостопримството во Европа

На „Инстаграм“-страната „Amazing maps“ е објавена мапа што ја покажува „веројатноста да Ви понудат храна како гостин“ во земјите ширум Европа.Прашањето покрај мапата гласи „Дали ќе добиете храна како гостин во нечија куќа?“, и земјите се претставени во различни бои. Така, темносината ги означува државите каде што гостинот „речиси секогаш“ добива богата трпеза. Во земјите во светлосино, се чини, „обично“ ќе Ве почестат со храна, додека луѓето од „портокаловата зона“ ги означува оние нации каде „не се очекува“ да Ви се даде некоја закуска, а црвената боја ги означува домаќините каде што веројатно „речиси никогаш“ нема да Ви понудат јадење.

Така, Македонците, Србите, Бугарите, скоро целиот Балкан, како и Средоземјето - најмногу се истакнуваат во гостопримството, т.е. важат за прилично дарежливи домаќини.

Малку северно од тоа, почнувајќи од Словенија, Романија итн. - веројатноста да се добие солидна трпеза - се намалува... Така е и во јужна Франција, северна Италија, Шкотска, Ирска, како и во Источна Европа.

Во јужниот и средишниот дел на Германија, во Австрија, Швајцарија и Англија, човек веројатно поретко ќе добие побогата трпеза на гости.

Скандинавските земји, северна Германија и Холандија се означени со црвено, што значи дека домаќините тука се „најскржавите“, според оваа шеговита мапа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби