Неапол - град со најдобра храна во светот

Јадењата во Европа доаѓаат во сите облици и вкусови, па според многумина, тука ја има најдобрата храна на планетата... Но, и во остатокот од светот има добра храна, според новата топ-листа што ја објави „Time Out”.Познатото списание спроведе анкета меѓу илјадници граѓани од целиот свет, прашувајќи ги за храната во нивниот град со цел да ја направи конечната ранг листа на најдобрите светски градови за гурманите и сладокусците. Така, листата е направена според квалитетот, но и достапноста на храната. Сепак, и сите јадења, но особено пицата е во срцето на италијанската култура - од топлите, богати јадења што се служат на Северот до свежите морски плодови по коишто е познат Југот... Според добар дел од испитаниците - нема ништо подобро од пица „Маргaрита“, испечена и послужена во Неапол.

На списокот, од европските градови, се наоѓаат и Ливерпул, Севиља, Порто, Лион и Копенхаген.

Целосната топ-20 листа изгледа вака: 1. Неапол, Италија; 2. Јоханесбург, Јужна Африка; 3. Лима, Перу; 4. Хо Ши Мин, Виетнам; 5. Пекинг, Кина; 6. Бангкок, Тајланд; 7. Куала Лумпур, Малезија; 8. Мумбаи, Индија; 9. Дубаи, ОАЕ; 10. Портланд, САД; 11. Ливерпул, Велика Британија; 12. Меделин, Колумбија; 13. Севиља, Шпанија; 14. Порто, Португалија; 15. Маракеш, Мароко; 16. Лион, Франција; 17. Сиднеј, Австралија; 18. Монтреал, Канада; 19. Осака, Јапонија; и 20. Копенхаген, Данска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби