Брендан Фрејзер заплака по премиерата на „Кит“

Ако светската премиера на „Кит“ (The Whale) на Филмскиот фестивал во Венеција вчеравечер е некаков показател, тогаш – Брендан Фрејзер се враќа „на голема врата“ во Холивуд.Кога се појави одјавната шпица на драмата на Дарен Аронофски, во којашто Фрејзер глуми хомосексуалец од „250 килограми“, врзан за ортопедска количка, актерот беше совладан од емоции и заплака при шестминутните овации. Ова веројатно ќе го стави во првите редови на следната трка за „Оскар“ за најдобра машка улога.

Филмот „Кит“ раскажува за човек со огромен вишок килограми, кој се бори повторно да се поврзе со својата 17-годишна ќерка, којашто ја глуми Сејди Синк. Во споредите улоги се појавуваат Хонг Чау, Саманта Мортон, Тај Симпкинс… Филмот е заснован на истоимената драма на Самуел Д. Хантер, кој го адаптираше и сценариото. За да го долови главниот лик, Фрејзер носел протетички костум и минувал до шест часа на ден во таа маска.

Од 118 гласови на ИМДБ засега, филмот има висока оценка од 8,7 / 10. Киноприкажувањата се закажани за декември годинава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби