ЦЕЛОСНА ЛИСТА НА НОМИНАЦИИ

Кои филмови, актери и режисери се натпреваруваат за Оскар?

Само што завршија номинациите на сите филмови, актери и режисери, кои што ќе се натпреваруваат за златните статуетки, Оскари. Оваа година, предводник е филмот La La Land со Ема Стоун и Рајан Гослинг, кој собра рекордни 14 номинации.Домаќин на наградите ќе биде Џими Кимел, а истите ќе се одржат на 26-ти февруари. До тогаш, погледнете ја целосната листа на номинации:

Најдобар филм:
„Arrival”
„Fences”
„Hacksaw Ridge”
„Hell or High Water”
„Hidden Figures”
„La La Land”
„Manchester by the Sea”
„Lion”
„Moonlight”

Најдобар актер во главна улога:
Кејси Афлек, „Manchester by the Sea”
Ендру гарфилд, „Hacksaw Ridge”
Рајан Гослинг, „La La Land,”
Виго Мортесен, „Captain Fantastic”
Дензел Вашингтон, „Fences”

Најдобра актерка во главна улога:Изабел Хуперт, „Elle”
Рут Нега, „Loving”
Натали Портман, „Jackie”
Ема Сотун, „La La Land”
Мерил Стрип, „Florence Foster Jenkins”
Најдобар актер во споредна улога:
Махершала Али, „Moonlight”
Џеф Бриџес, „Hell or High Water”
Лукас Хеџес, „Manchester by the Sea”
Дев Пател, „Lion”
Мајкл Шенон, „Nocturnal Animals”

Најдобра актерка во споредна улога:
Виола Дејвис, „Fences”
Неоми Херис, „Moonlight”
Никол Кидман, „Lion”
Октавија Спенсер, „Hidden Figures”
Мишел Вилијамс, „Manchester by the Sea”

Најдобар режисер:
Денис Виленев, „Arrival”
Мел Гибсон, „Hacksaw Ridge”
Демјиен Чазел, „La La Land”
Кенет Лонерган, „Manchester by the Sea”
Бери Џеникс, „Moonlight”

Најдобар анимиран филм:„Kubo and the Two Strings”
„Moana”
„My Life as a Zucchini”
„The Red Turtle”
„Zootopia”

Најдобра кратка анимација:
„Blind Vaysha”
„Borrowed Time”
„Pear Cider and Cigarettes”
„Pearl”
„Piper”

Адаптирано сценарио:
„Arrival”
„Fences”
„Hidden Figures”
„Lion”
„Moonlight”

Оригинално сценарио:
„Hell or High Water”
„La La Land”
„The Lobster”
„Manchester by the Sea”
„20th Century Women”

Кинематографија:
„Arrival”
„La La Land”
„Lion”
„Moonlight”
„Silence”Најдобар документарен филм:
„Fire at Sea”
„I Am Not Your Negro”
„Life, Animated”
„OJ: Made in America”
„13th”

Најдобар краток документарец:
„Extremist”
„4.1 Miles”
„Joe’s Violin”
„Watani My Homeland”
„The White Helmets”

Најдобар акционен краткометражен филм:
„Ennemis Interieurs”
„La Femme et le TGV”
„Silent Nights”
„Sing”
„Timecode”Најдобар филм од странско потекло:
„A Man Called Ove”
„Land of Mine”
„Tanna”
„The Salesman”
„Toni Erdmann”

Најдобро мешање на звуци:
„Arrival”
„Hacksaw Ridge”
„La La Land”
„Rogue One”
„13 Hours”

Најдобар дизајн на продукција:
„Arrival”
„Fantastic Beasts and Where to Find Them”
„Hail Caesar!”
„La La Land”
„Passengers”

Оригинално достигнување:
„Jackie”
„La La Land”
„Lion”
„Moonlight”
„Passengers”

Оригинална песна:
Audition
Can’t Stop the Feeling
City of Stars
Empty Chair
How Far I’ll GoНајдобра шминка и фризура:
„A Man Called Ove”
„Star Trek Beyond”
„Suicide Squad”

Костимографија:
„Allied”
„Fantastic Beasts”
„Florence Foster Jenkins”
„Jackie”
„La La Land”

Визуелни ефекти:
„Deepwater Horizon”
„Doctor Strange”
„Jungle Book”
„Kubo”
„Rogue One”Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша му вика на мажот.
- Влезе вода во карбураторот на колата.
- Ај да видам, каде си ја паркирала.
- Во базенот е!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица -...
Верски календар
Теофан се родил во осмиот век. Потекнувал од аристократско византиско семејство, кое било некаков род со имераторот Константин Копроним. Татко му умрел рано, па Теофан бил...
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...