Филм што ја критикува Католичката црква урива рекорди во Полска

Над 935.000 луѓе ги посетија кината во Полска за три дена заради филмот кој ги прикажува католичките свештеници многу негативно.„Свештенство“ е мрачна драма на режисерот Војциеч Смарзовски, и веќе предизвикува контроверзии во полската јавност. Приказната е за тројца свештеници кои пијат, финансиски ги искористуваат верниците и ја сквернават Црквата. Еден од ликовите дури и врши сексуален напад врз слепо момче.

- Ова е најдобро остварување за полските кина последниве 30 години. Филмот го гледаа сто илјади луѓе повеќе отколку „Педесет нијанси сиво“ по премиерата, изјави претставник на дистрибутерот Кино Свјат.

Неколку членови на полската владејачка партија Право и правда побараа филмот да се забрани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....